ساختمان هوشمند

 

خانه هوشمند

 

منظور از هوشمند در ساختمان هوشمند،هوشمندی مبتنی بر اینترنت است.در این تکنولوژی از تلفیق هوش مصنوعی و ابزارهای الکترونیکی و ترانسمیترها است که به کمک اینترنت به تلفن های همراه متصل می شوند.

به زبان ساده تر در این سیستم خانه به یک کامپیوتر کوچک مثل رزبری پای متصل شده و از آن طریق کنترل می شود.مثلا می توان روشنایی،پریزها،شیرهای قطع و وصل آب و گاز،درب ه بخصوص درب های ورودی و کلا هر عنصری که با جریان الکتریکی کار می کند را می توان در سیستم گنجاند.

عناصر یا خود قابلیت هوشمند دارند مثل یخچال های هوشمند،ماشین های لباسشویی،گاز،لامپ،پریز،تلویزیون و ….. یا هوشمند نیستند که به طرق مختلف امکان اتصال آنها به سیستم وجود دارد.

به دلیل گستردگی امکانات و قابلیت های یک خانه هوشمند که شاید اون رو انتزاعی و غیر قابل مشاهده کنه شما رو به مشاهده یک ویدئو از یک خانه هوشمند و سناریوی برگشت به خانه دعوت می کنم و ادامه توضیحات تکمیلی رو ارائه خواهم کرد.

 

توجه شما رو به ویدئوی پایین جلب می کنم.

 

 

 

 

مرکز کنترل خانه هوشمند

در ویدئوی بالا کاربر بعد از سوار شدن بر خودرو سناریوی برگشت به خانه را فعال می کند.ساختمان های هوشمند سناریو پذیر هستند به این صورت که معمولا یک مرکز کنترل،هاب یا گیت وی از یکطرف وظیفه ارتباط دهی ماژول یا عناصر یک خانه هوشمند را بر عهده دارد و از طرف دیگر وظیفه ارتباط گیری با سرور هایی دارد که کاربر از طریق همان سرور با مرکز کنترل برای مدیریت تجهیزات خانه هوشمند ارتباط میگیرد.در واقع مرکز کنترل واسط بین کاربر و خانه هوشمند برای ارتباط دهی است.

 

سناریو پذیری

سناریوی تعریفی از قبل از سوی کاربر به این ترتیب تعریف شده است که ابتدا روشنایی های سالن روشن شود.سپس روشنایی آشپزخانه در نتیجه وسایل طبخ غذا که بسیار جذاب است فعال می شود تا هنگام رسیدن به خانه غذا آماده باشد.

پنجره هاب برقی امکانی جدید رو برای کاربر ایجاد کرده اند.

پنجره برقی

بعد از انجام کارهای اولیه کاربر توجه مرکز کنترل رو به نقطه مکانی(GPS) تلفن همراه خود جلب کرده تا با تخمین زدن زمان رسیدن به مقصد فرمان های بعدی از پیش تعریف شده انجام شود…به این ترتیب که پرده های برقی ،دمای محیط یا ترموستات،روشنایی اتاق ها،اسکای لایت(SKY LIGHT) یا همان پنجره سقفی برقی.

دوربین پلاک خوان

یکی از قابلیت های بسیار بسیار جذاب خانه های هوشمند باز شدن درب پارکینگ و ورودی نفر رو بدون ریموت و کلید است.این امکان آنقدر جذاب است که استارتاپ های متعددی از جمله گروه پارس هوشمند فقط طبق همین قابلیت بوجود آمده اند و رقابت می کنند که البته بیشتر آنها به دلایل مختلف موفق نبوده اند.

باز شدن درب پارکینگ هوشمند انواع مختلفی دارد ولی در ویدئوی بالا ساده ترین راه در نظر گرفته شده است.کاربر یا راننده با زدن نور بالا درب را باز می کند.چون از دوربین با قابلیت پلاک خوانی برای فرمان دیگری استفاده شده است.

از دوربین پلاک خوان برای باز کردن قفل درب ورودی ساختمان هوشمند استفاده شده است یعنی با توجه به دستگیره هوشمند یا دستگیره دیجیتال فرمان دوربین پلاک خوان برای پنل درب یا دستگیره درب ورودی ساختمان ارسال شد.

و سپس قهوه ای که به وسیله قهوه ساز هوشمند ریخته می شود.

این ها فقط و فقط بخش کوچکی از یک خانه هوشمند یا ساختمان هوشمند هستند و نکته ای که بسیار فوق العاده س اینه که شرکت های داخلی از چند سال قبل اقدام به تولید تجهیزات خانه هوشمند کرده اند که علی رقم محدودیت ها اتفاقا بسیار هم موفق بوده اند و این باعث خوشحالی است.

کلام آخر اینکه برای انتخاب یه سلوشن مناسب جهت تجهیز کردن خانه تان به یک خانه هوشمند حتما حتما از یه متخصص کارکشته که تسلط به الکترونیک،برق،اینترنت اشیا(IOT) و قطعات موجود در بازار را دارد مشاوره بگیرید تا در آینده به مشکلات متعدد حل نشدنی بر نخورید.

 

 

 

 

 

 

 

درب زیرسقفی
کرکره برقی
فهرست